MakDom – 8 совети за организирање на целата куќа

Зафатете се со една задача дневно и за кратко време ќе бидете поорганизирани.

Организирањето на вашиот дом и простор може да ви помогне да чувствувате поголема контрола над околината. Тоа чувство за ред може да го намали стресот, да ви помогне да се фокусирате на сопствената благосостојба и да ги постигнете другите цели. Следете ги овие совети за да го организирате целиот дом брзо и лесно. Поставете гаражен систем без дефекти, вашата гаража, доколку ја имате, може да биде едно од најпренаселените места во куќата. Примената на систем за организирање на вашата гаража може да послужи како мотивација за справување со остатокот од вашиот простор бидејќи тоа е првото нешто што ќе го видите кога ќе пристигнете дома. Започнете едноставно, со само неколку материјали: закачете некоја штица за штипки, ставете неколку куки за алат во дупките на таблата, со помош на дебел маркер, нацртајте контура околу секоја алатка за да ја резервирате нејзината локација. Овој пристап за складирање на алатки може да ве предупреди кога недостасуваат алатки, а исто така им помага на другите членови на вашето домаќинство да ги остават работите настрана бидејќи е лесно да се види каде да се постави секој предмет.

Намалете го времето за перење на половина

Како може една од најмалите соби во куќата да изгледа толку хаотично? И зошто перењето алишта одзема толку многу време?

Еве систем за перење алишта што ќе ви заштеди време и ќе ви го врати разумот. Прво, обезбедете си ја сопствената корпа за перење. Ставете ги имињата на членовите на семејството на страните на корпите за да нема изгубени предмети или мешање.

Сега еве ја тајната. Кога ќе завршите со перењето, наместо да ги ставате чистите алишта на трпезариската маса или на скалите (и да ги гледате сите како поминуваат без да ги земат алиштата), нека секој дојде во пералната за да ја земе својата персонализирана корпа со чиста облека.

Правете магија во кујната

Кујната е центар за активности на повеќето домови. Тоа е прометна област бидејќи членовите на семејството или цимерите ја користат кујната најмалку три до пет пати на ден. Овде ја отвораме нашата пошта, учиме, читаме, ги користиме нашите лаптопи и таблети овде – да не зборуваме, тука е храната.

Бидејќи имаме толку многу различни активности кои се случуваат во кујната, мудро е да се создадат посебни станици за тие активности. Еден начин да го постигнете ова е да инвестирате во количка за тркалање – кој било стил и големина најдобро функционираат во вашата кујна.

Користете ја оваа количка за да поставите посебен простор за една од вашите најчести активности. На пример, создадете станица за правење ручек со даска за сечење и нож, сол и бибер, хартиени крпи и нерасипливи прехранбени производи (леб, портокали и јаболка) и грицки. Создадете простор за вашето семејство да ви помогне да ви го олесни животот, а истовремено да одржувате една станица на слични предмети заедно.

Прирачник за домаќинство

Без разлика дали сте домаќинство со едно лице или петчлено семејство, една алатка може да ви го спаси животот или домот: прирачник за домаќинство. Убавината на оваа практична алатка е што не мора да се составува одеднаш и не ве чини ништо да ја креирате.

Фатете врзивно средство со три прстени и перфоратор со три дупки и чувајте ги вашите суштински информации во врзивото. За да започнете, соберете ги вашите информации за контакт за итни случаи и други витални информации, како што се името на вашиот ветеринар, училишните списоци, шифрите за тревога, дозите на лекови за вашите деца итн.

Едно место за полначи

Многу луѓе се фрустрирани од мобилните телефони, полначите за iPad, мемориските стапчиња и заплетканите кабли посипани низ куќата. На активностите за релаксација и рекреација често им е потребна моќта на станицата за полнење што е лесно достапна – и не е повредена ако е и привлечна.

Едно едноставно решение е да размислите за станица за полнење што ги крие каблите, ги држи сите електронски елементи заедно и изгледа добро додека го правите тоа.

Расчистете го плакарот во спалната

Испуканите плакари и зголемените купишта чисти и валкани алишта може да ја елиминираат можноста за одмор или романса. Намалувањето во спалната соба создава светилиште и за двајцата. Почнувањето со плакарот е добар потег. Штом просторот ќе се расчисти, сè се сведува на тоа да го пронајдете она што ви треба кога ви е потребно. Еве еден брз процес за уредување на вашиот плакар: исчистете го подот за да можете лесно да се движите наоколу, погрижете се да имате соодветно осветлување, извадете се, вратете го само она што ви одговара во моментов, без дамки и не бара поправки, поставете ги детските плакари исправени.
За организирање на детска облека, нема подобра алатка од висечка единица за полици. Одредете по еден џеб за секој ден во неделата и означете го. Секој викенд, изберете облека за следната недела и ставете ја во џебовите за денот кога вашето дете ќе ја носи. Замислете мирно утро без конфликт во облеката.

Бањи и акцесоари

Некои бањи се мали и се чини дека секој има свој омилен шампон, четка за коса и бренд на паста за заби. Просторот за фиока, кабинет и шалтер има тенденција брзо да истекува.

Ако ова е вашата ситуација, обидете се на сите во куќата да им доделите кадифе за бања, натоварено со сите нивни козметички производи, тоалети и алатки за нега и означено со нивното име.

Чувајте ги торбите на полица во бањата или носете ги до и од спалната соба. Бањата останува организирана и има вградено автоматско чистење по секоја посета.

Елиминирање на неред

Елиминирањето на нередот е најдоброто нешто што можете да го направите за да направите вашиот дом да изгледа неодоливо. Помалку неред значи помалку работи за чистење и организирање на прво место; одвојте само 10 минути денес и елиминирајте 10 предмети што повеќе не ви требаат.

Што е најважно, не се закачувајте премногу на деталите. Вашиот дом не мора да биде совршено организиран секој ден. Понекогаш „доволно добро“ е во ред.

Blogs
Што е Ново во Тренд

Поврзани Блогови

Регистрирај се за Билтен

Добивајте ги најновите Новости


Newsletter BG