MakDom – 5 ретро трендови кои се враќаат во мода

Секоја година, модата остава силен впечаток на дизајнерската индустрија и нејзините понуди за сезоната. За 2020 година, атмосферата вклучува рачно изработени органски детали во комбинација со сјајот на диско клубот од 70-тите и кадифената мекост на 80-тите. Но, надвор од носталгичните навестувања што ги носат тие уметнички впечатоци, што претстои за ентериерите? Како ќе се менуваме и ќе се развиваме во нашата домашна средина? Прочитајте и видете што се зборува за стилот на дизајн.

Рециклирани елементи

Многу производители, дизајнери и архитекти ги фокусираа своите производи и проекти на одржлив, еколошки пристап за градење и дизајн на домови. Благодарение на модерната технологија, одржливите производи значат инфериорен квалитет, удобност или дизајн. Всушност, овие производи се еко-шик верзии на модерни или традиционални дизајни во достапни верзии. Иако производите како линолеум или подот од плута можеби се одамна заборавени, тие ќе доживеат силно враќање во новата сезона, благодарение на неговите природни карактеристики.

Цветни тапети

Традиционалната убавина на цветните дезени, апстрахирани или директно нагоре, ќе продолжи да биде модел за употреба, особено кога е поврзан со длабоки луксузни кадифеи и простори со максималистички стил. Кога е правилно завршена, цветната тема може да додаде боја, текстура и вистински допир на класична елеганција во вашиот ентериер.

Рачно изработени предмети

Рачно изработените предмети изработени со одржливи материјали како јута, оризова хартија и глина ќе бидат актуелни во наредните години. Овие елементи одат далеку во заземјувањето на домот, дозволувајќи им на неговите жители да бидат во контакт со земјата и нивните корени. Вградувањето на природни материјали популарни пред неколку години – како трска, јаже, морска трева и бамбус – има силно влијание врз модерните силуети на мебел и детали за декор. Детално врежаните ѕидни облоги, вклучувајќи златни нитни и метални акценти, им даваат на површините прекрасна тактилна сензација и модерен амбиент.

Автентична конструкција

Подемот на дигитално печатените ткаенини создаде вистинска благодарност за вистинскиот вез, густите волнени ливчиња, постелнината и другите елементи инспирирани од занаетчиството. Богатите текстурални изрази се тема на претстојната сезона. Размислете за кадифениот тапацир, драпериите од коноп, ѕидовите од плута…

Металик акценти

А кога зборуваме за безвременски метални акценти, сјајот сè уште е на дизајнерската сцена за композиции за декор на дневната соба. Додадете белег на гламур и луксуз со воведување детали од бронза, злато и хром преку украсни акценти, мебел, осветлување, огледала и додатоци.

Blogs
Што е Ново во Тренд

Поврзани Блогови

Регистрирај се за Билтен

Добивајте ги најновите Новости


Newsletter BG