MakDom – 5 начини да уживате во вашите дворови

Креирајте простор за дневна соба на отворено

Моравте да го откажете одморот на море што го планиравте за пролетен распуст или лето? Поставете надворешен простор за дневна во вашиот двор или уредете го дворот на тој начин што ќе му дадете тропско чувство. Можете да пребарувате на интернет различни лежалки или да креирате свој единствен кревет за дневна соба на отворено. Сè што ви треба за да го завршите овој проект е рамка за кревет со платформа, душек од футон и надворешна ткаенина за покривање. (Ако не сте при рака со машината за шиење, ова би било едноставна задача за локален тапацир.) Поставете неколку надворешни перници на врвот за дополнителна удобност и стил. За да ја комплетирате вашата дневна на отворено, додајте неколку странични маси, неколку свеќи и можеби чаша вино за да ја создадете таа совршена атмосфера.

Кино во вашиот двор

Кино салите засега можеби се надвор од границите, но тоа не значи дека не можете повторно да го создадете искуството во вашиот сопствен приватен простор на отворено. Иако веројатно сте виделе елаборирани поставки за кино во дворот, тоа не мора да биде комплицирано: Сè што ви треба е бел чаршаф што може цврсто да се монтира на рамна површина, проектор и вашиот телефон за репродукција на филмови, ТВ емисии или што и да е друго што го гледате овие денови.

Немате пристап до проектор? Изненадувачки е едноставно да се направи еден од кутија за чевли, малку картон и лупа.

Направете бар на отворено

Можеби ќе помине извесно време пред да можете да се вратите во омилениот нуркачки бар или убав коктел салон, па зошто да не создадете свој за вашиот надворешен простор? Се разбира, можете да пренамените стара маса или биро – или дури и да бидете лукави со некои блокови од пепел, лепак за бетон и неколку табли 1 x 6 за да создадете своја сопствена. Соберете го вашиот Bluetooth звучник, вашите омилени состојки за коктел и неколку чаши за да го добиете амбиентот на вашиот омилен бар токму дома.

Резервирајте едно место за романтична вечера

Сите сме малку уморни од јадење во нашите кујни (или, можеби пред нашите телевизори) ноќ по ноќ. Внесете малку разноликост така што ќе направите едно место за јадење под отворено небо во вашиот двор. Освен трпезариска маса и столици на отворено, поставете тепих на отворено и нанижете сијалички или направете си надворешен лустер за да ги трансформирате вашите вечерни оброци во прекрасни романтични моменти.

Направете зона за медитација

Ви недостасува вашето студио за јога? Сè уште можете да правите ресторативна пракса и шавасана дома – и да ја подобрите со создавање зона за медитација во вашиот двор. Засадете градина со смирувачки мириси како лаванда или јасмин, создадете патека до вашето место за медитација или дури изградете си шатор со завеси кои дуваат на топлиот, смирувачки ветap.

Blogs
Што е Ново во Тренд

Поврзани Блогови

Регистрирај се за Билтен

Добивајте ги најновите Новости


Newsletter BG