MakDom – Проблеми со бањата и како да ги поправите

Постојат многу вообичаени проблеми со бањата што можете да ги решите сами, брзо и ефтино. Ако сте фрустрирани поради бавното одводнување на кадата што предизвикува кадата да се наполни со вода кога се туширате, прочитајте! Еве неколку едноставни решенија за пет вообичаени проблеми во бањата:

Затнат туш

Фрустрирачки е кога знаете дека притисокот на водата ви е добар, но водата сè уште излегува од туш кабината со слаб притисок. Виновникот е најверојатно минералните наслаги кои се формирале во вашата туш кабина и делумно ги попречуваат отворите за проток. За среќа, решението е евтино, нетоксично и бара предмет што веројатно веќе го имате во вашиот шкаф – бел оцет. Еве како тоа функционира: Наполнете околу половина пластична кеса со бел оцет. (Оние со големина на сендвич се во ред, но оние со поголема големина се уште подобри.) Подигнете ја наполнетата кеса нагоре и над тушот, потопувајќи ги дупките за туширање во оцетот. Прицврстете ја торбата со гумена лента. Оставете ја тушот да кисне најмалку 2 часа, или преку ноќ. Отстранете ја вреќата со оцет. Можеби ќе сакате нежно да ги исчистите дупките со мека четка пред да ја вклучите водата. Вашата туш кабина треба да биде чиста и подготвена за работа.

Расклатено тоалетно седиште

Ова е многу чест проблем. Можеби на неколку дена ги затегнувате навртките на завртките на тоалетното седиште, но изгледа дека тие секогаш повторно се олабавуваат. Решението е евтин предмет наречен комплет за затегнување на тоалетното седиште. Можете да земете еден за помалку од 300 денари од која било продавница за подобрување на домот. Комплетот доаѓа со специјална алатка, која ви овозможува да инсталирате подлошки кои ги чуваат навртките и завртките сигурни. Потребни се околу 15 минути за да се заврши работата, а вашиот проблем ќе биде решен во догледна иднина!

Лизгава туш кабина

Столчето за туширање може да биде одлична опција за член на семејството со проблеми со мобилноста, па дури и да седне и да се опушти додека се тушира. Можете да инсталирате туш кабина дури и во мала туш кабина. Видовите на преклопување се отвораат и се преклопуваат кога се туширате, а потоа се преклопуваат на ѕидот. Овие седишта се попристапни отколку што може да мислите.

Бавен одвод на када или мијалник

Пред да повикате водоводџија, земете ја алатката Zip-It од која било продавница и пробајте ја. Алатката изгледа како џиновска патент вратоврска. Едноставно го ставате во затнат одвод, туркајќи го надолу колку што можете, а потоа повлечете го назад нагоре. Со него треба да се вратат многу коса и гужва. Избришете го ѓубрето, исплакнете ја алатката и повторете додека не изгледа како да сте извадиле поголем дел од затнувањето. Потоа истурете топла вода низ одводот.

Вентил за довод на вода што капе

Еве нешто што треба да се земе предвид: ако вашиот вентил за довод на вода капе, можеби нема да треба да го замените. Прво, обидете се да ја затегнете навртката. Оваа двоминутна поправка често ќе го реши проблемот, така што нема да треба да повикате водоводџија или да размислувате сами да го замените вентилот. Се надеваме дека ова ќе ви помогне сами да решите некои од тие досадни проблеми со бањата, без потреба да повикате стручно лице!

Blogs
Што е Ново во Тренд

Поврзани Блогови

Регистрирај се за Билтен

Добивајте ги најновите Новости


Newsletter BG