MakDom – Најдобри растенија за вашиот апартман

Зошто е добро да имате растенија во вашиот стан?

Растенијата не само што се убав декор за вашиот стан, туку и го оживуваат вашиот животен простор. Докажано е дека растенијата имаат некои прилично неверојатни здравствени придобивки. Факт е дека имаме силна врска со природата. Научно е докажано дека престојот во природа околу дрвјата и дозволувањето на сончевите зраци да ја загреат вашата кожа може да го намали стресот, па дури и да го подобри вашето расположение. Иако повеќето од нас не живеат во тропски рај, сепак можеме да внесеме малку рај во нашите домови. Повеќекратните студии покажаа дека растенијата во затворен простор ги одржуваат сопствениците поздрави и посреќни, нудејќи низа физички и психолошки здравствени придобивки, како намален стрес, подобро расположение, зголемена продуктивност, подобар воздух итн.

Најдобри растенија за почетници

Не сте сосема сигурни со кое растение да започнете? Па, почетници, имате среќа! Овие растенија бараат малку одржување и нема да ви одземат премногу време. Значи, ако сте постојано во движење, патувате за работа или задоволство, овие почетни растенија можеби најдобро функционираат за вашиот животен стил.

Сукуленти

Постои голема разновидност на сукуленти како што се кактусите. Овие мали бебиња најдобро се чувствуваат при силна светлина и им треба само наводнување на секои неколку недели, совршени за изнајмувачи во движење. Само внимавајте да не ги пренаводнувате овие растенија толерантни на суша или ќе се појави гниење на коренот, што на крајот ќе го убие растението.

Растение пајак

Растението пајак е многу приспособливо растение кое успева на индиректна светлина. Се вели дека е едно од најлесните за одгледување домашни растенија. Ова растение што наликува на пајак брзо произведува други растенија кои висат од растението „мама пајак“ како пајажина. Дајте им добра почва и светла или индиректна светлина, и тие веднаш ќе прераснат во огромни прекрасни растенија.

Африканско цвеќе

Овие прекрасни растенија доаѓаат во различни розови и виолетови нијанси и бараат слабо одржување. Африканските љубичици сигурно ќе го разубават вашиот простор со нивните цветови кои вообичаено минуваат во текот на целата година. За среќно растение, поставете ги овие убавини на силна индиректна сончева светлина и одржувајте ја почвата умерено влажна.

Кинеско зимзелено цвеќе

Кинеското зимзелено цвеќе делува неверојатно при слаба осветленост и треба да се оплоди само двапати годишно. Не заборавајте да оставите почвата да се исуши помеѓу наводнувањето за да не ја удавите оваа убавина. Идеално, можете да ги поставите овие растенија на маси или да ги ставите во штанд за растенија во вашата спална соба или дневна област.

Blogs
Што е Ново во Тренд

Поврзани Блогови

Регистрирај се за Билтен

Добивајте ги најновите Новости


Newsletter BG