MakDom – Креативни начини за бојосување на вашиот дом

Не можете да ги бојосувате ѕидовите? Нема проблем. За овие бои не е потребно одобрение од сопственикот. Живеењето под кирија може да ги намали вашите опции за дизајн. Со непроменливи тела и кабинети, благи бои и закана дека ќе го изгубите вашиот безбедносен депозит доколку направите промени, многу изнајмувачи го потиснуваат нивниот личен стил. Но, тоа не мора да биде вака. Со тоа што ќе станете креативни со вашиот мебел и додатоци, можете да имате шарен и привлечен дом без да го жртвувате вашиот депозит или да го налутите вашиот сопственик.

Слики, уметнички дела, отстранливи тапети

Многу сопственици ги бојадисуваат ѕидовите како релативно лесен начин да внесат боја во просторот. Но, сопствениците и менаџерите на имотот честопати забрануваат промена на бојата на изнајмениот простор. Размислете за повеќе начини како да ги уредите вашите ѕидови без да допрете со четка за бојадисување. Клучот е да се размислува на големо. Најдете уметнички дела од големи размери кои зборуваат за вашиот стил и се карактеризираат со силни бои. Соберете снимки во омбре рамки од вашата омилена нијанса (наместо традиционална црна или бела) и составете ѕид од галеријата. Дали имате уметнички гени? Насликајте по ваша желба големо парче платно и залепете го преку цел ѕид. За помалку уметнички наклонетите, отстранливите тапети или налепници во светли нијанси и привлечни дизајни обезбедуваат моментално привлекување. Можете исто така да покриете цели ѕидови или непријатни простори со убава завеса или парче ткаенина за пријатна боемска атмосфера.

Направете мали промени

Изнајмувањето често доаѓа со застарени кабинети, мебел и под што не може да се менува. Кафеава и целосно бела се норма за овие простори, но тоа не значи дека треба да дозволите да го ограничи вашиот стил. Додадете визуелен интерес и привлечете внимание со внесување распрскани парчиња мебел и декор. Побарајте мебел во вашата омилена боја или изберете тема, како сончево жолта и корална и уредете го просторот како што сакате. Енергичните обоени дрвени столчиња можат да му дадат на вашиот простор за трпезарија малку зрачење. Или купете кауч или стол во смел тон како смарагд или сафир. Немате еден тон пари за трошење? Направете сами. Додадете дополнителен шмек со детали со матрици и ногарки натопени со боја. Обложете го задниот дел од полиците за книги со украсна хартија и привремено заменете ги здодевните влечни копчиња за кујна и бања со живописни верзии.

Внесете топли бои

Текстилот во различни бои ќе ви биде најдобар пријател за уредување на вашиот застарен или досаден стан. Започнете со привлечен килим во богат тон на скапоцени камења или во трендовска преобоена нијанса. И држете се подалеку од традиционалните бели и беж завеси – наместо тоа, одлучете се за светла боја. Истото важи и за постелнината. Белата боја може да биде традиционална опција за прекривки за јоргани, но во случај на апартман, изберете нијанса што ќе ја направи вашата спална соба енергично бегство за одмор. Ако барате мирно чувство, побарајте кревет во кул индиго, лаванда или жалфија. Забавните перници и ќебиња ќе го зачинат вашиот кревет, кауч и многу повеќе. Задржете го трендот на бои во бањата и кујната со избирање убави крпи за раце и подлоги за капење.

Бидете умерени

Придржувајте се до неколку омилени нијанси и измешајте ги со користење на варијации на тие нијанси, наместо да ја внесувате секоја боја од виножитото. Изберете неколку важни фокусни точки за да нанесете боја и остатокот сам по себе ќе се спои. Ќе бидете посреќни поради промената на дизајнот, а на вашиот сопственик ќе му биде мило што не сте направиле големи промени. Тоа е победничка ситуација за сите вклучени.

Blogs
Што е Ново во Тренд

Поврзани Блогови

Регистрирај се за Билтен

Добивајте ги најновите Новости


Newsletter BG