MakDom – Како да ја зголемите вредноста на домот?

Вистина е дека зголемувањето на вредноста на вашиот дом може да биде скапо. Од прифаќање на природната светлина во вашиот дом до подобрување на неговата привлечност, има многу надградби на домот кои можат да ја зголемат вредноста и да имаат големо влијание. Во продолжение ви презентираме неколку проекти за зголемување на вредноста на домот со буџет што не само што ќе донесе поврат на вашата инвестиција, туку и ќе додаде зголемен поврат.

Расчистете го нередот за да ја зголемите вредноста

На сите ни се случува – плакарот за складирање кој некогаш беше празен, сега е преполнет; а предметите што треба да се складираат, нашле нови домови на друго место. Ако ова ви звучи познато, сега е одлично време да започнете да ги елиминирате работите што повеќе не ви требаат. Отстранувањето е еден од најевтините начини за зголемување на вредноста на домот. Посветете особено внимание на вашата кујна и бањи, како и на вашата дневна соба, бидејќи тие најчесто се најпродаваните точки на домот. Справувајте се со овој проект соба по соба и не продолжувајте додека просторијата не ја завршите целосно.

Темелно чистење на вашиот дом

Откако ќе расчистите, следниот чекор е длабоко да го исчистите вашиот дом. Тоа значи дека е време да се избрише и да се исчисти секоја површина, да се исчистат и да се вакумираат теписите и подот. Копајте длабоко во кујната, направете ја вашата бања да блесне и средете ја дневната соба. Мирисот исто така може да остави траен впечаток, особено оној лош мирис. Домашните миленици, децата, храната и другите услови можат да направат вашиот дом да мириса и да ги обесхрабрат потенцијалните купувачи. Одржувањето на вашата куќа чиста може да биде задача која одзема многу време, а да се соочиме со тоа – понекогаш е тешко да најдете време да го исчистите вашиот дом од врвот до дното. Размислете за ангажирање професионална услуга за чистење; тие се со помала веројатност да превидат нешто што можеби не е на вашата листа за проверка за чистење. Тие, исто така, ќе можат да стигнат до секој агол и пукнатина на вашиот дом за да го остават да свети за да можете да ја зголемите вредноста на домот, да ја продадете вашата куќа брзо и за повеќе пари.

Обновете ја бојата на ѕидовите – внатрешно и надворешно

Кога го продавате вашиот дом, важно е потенцијалните купувачи да се претстават како живеат таму. Досадна, валкана или неквалитетна боја може да ги обесхрабри купувачите и да ја повреди вредноста на вашиот имот. Избегнувајте зафатени и светли бои бидејќи овие нијанси имаат тенденција да го одвлечат вниманието од самиот дом. Сликањето на внатрешноста на вашиот дом во неутрална боја бара релативно мала инвестиција за она што ќе го добиете за возврат, што е обично зголемена вредност на домот, повеќе заинтересирани купувачи на домови и се надеваме дека повеќе конкурентни понуди. Сликањето на надворешноста на вашиот дом може да чини малку повеќе, но зголемувањето на привлечноста може да го продаде вашиот дом побрзо. Дали му треба? Прошетајте надвор и погледнете наоколу. Дали гледате пукнатини или лупење? Дали бојата избледе? Ако одговорот е да, сега е време за повторно бојадисување. Размислете за ангажирање професионална компанија за бојадисување за да може да го елиминира ризикот од користење на погрешна четка, купување неквалитетна боја или користење премногу или премалку боја.

Заменете ја вратата од гаражата

Вашата гаражна врата најверојатно доживеала многу абење со текот на годините. Како звучеше последниот пат кога ја отворивте и затворивте? Можеби сте заборавиле на вдлабнатини од урнатини, но купувачот дефинитивно ќе забележи.

Зголемете ја вредноста на домот со надградба на вашата кујна

Лесно е да се разбере зошто кујната е огромна продажна точка за купувачите, тие често замислуваат подготовка на оброци и дружење со семејството и пријателите во новиот простор. Буџетските и едноставни подобрувања вклучуваат повторно бојадисување на кабинети и замена на мијалникот. Можете исто така да изберете еколошки опции и да ја надградите микробранова печка со ниска енергија, да изберете функции што штедат вода и енергетско ефикасно осветлување. Без разлика кој проект ќе одберете да го направите во срцето на вашиот дом – тој треба да го зголеми вашето уживање во просторот.

Обрнете внимание на вашиот двор

Првите впечатоци прават разлика кога продавате дом, а разубавувањето на надворешноста на вашиот дом е исто толку важно како и внатрешноста. Ставете се во кожата на купувачот. Дали би се чувствувале принудени да го обиколите домот доколку не изгледа добро сочуван однадвор?

Нека влезе светлина

Повеќе осветлување може да внесе живот во собата. Додека слабо осветлената соба може да се чувствува мала, темна и тесна, светло осветлениот простор го прави токму спротивното. Соодветното осветлување може да направи вашиот дом да изгледа почист, попростран и да ја зголеми вредноста на домот. Обидете се да закажете обиколки во најсветлиот период од денот и не заборавајте да ги отворите ролетните за да ја зголемите природната светлина. Заменете ги пригушените светилки со светли светилки со топол спектар. Размислете за вградување на вдлабнато осветлување во вашиот дом, највредниот тренд број еден дома денес. Можете дури и да вградите привлечно светло, можеби на влезот, за да ја подобрите вредноста на вашиот дом.

Фокусирајте се на бањата

Бањата е една од најважните простории за потенцијалните купувачи, а неколку надоградби кои се погодни за буџетот можат да ја однесат на следното ниво. Размислете да ја замените славината за мијалник со стилска алтернатива, да ја исклучите главата за туширање, да додадете гранитни или мермерни површини на вашата бања или да го надградите осветлувањето.

Blogs
Што е Ново во Тренд

Поврзани Блогови

Регистрирај се за Билтен

Добивајте ги најновите Новости


Newsletter BG