MakDom – 6 креативни начини да осветлите затемнета соба

Од сите погодности што може да ги барате при изнајмувањето, доволно осветлување можеби нема да биде на врвот на листата пред поважни карактеристики како квадратура, апарати или простор за складирање. Сепак, штом ќе се преселите и ќе се населите, може да откриете дека вашето место на живеење е малку потемно отколку што претпочитате. Ако сте љубители за подни и столни ламби, но сепак сакате полесен и посветол простор, пробајте ги овие 7 паметни и лесни решенија за да додадете повеќе светлина во вашиот стан!

Природна светлина

Еден од најдобрите (и најевтините!) извори за повеќе светлина во секој простор е од мајката природа! Изборот за изнајмување на апартман или куќа со многу големи прозорци и стаклени врати е одличен почеток. Но, дури и ако вашето изнајмување не е дизајнирано да пропушта многу светлина, има работи што можете да ги направите за да ја оптимизирате светлината што ја добивате. Многу објекти за изнајмување имаат претходно инсталирани ролетни, сенки или завеси на прозорците и вратите. Ако не ви требаат такви предмети за приватност или спиење, слободно симнете ги (и чувајте ги безбедно додека не се иселите). Ако сакате или треба да ги поставите ролетните отворете ги во текот на денот за да пуштат што повеќе светлина.

Огледала

Самите огледала не произведуваат светлина, но можат да ја рефлектираат светлината за да и помогнат на целата соба да се чувствува поголема и поосветлена. Закачете огледала (или други рефлектирачки предмети како стакло или метал) околу просторијата, особено спроти прозорците, стаклените врати и светилките, со цел да додадете повеќе светлина без да треба да додавате дополнителни тела.

Ламби

Дури и ако вашиот простор е добро осветлен, додавањето на неколку добро поставени работни ламби низ собата може да помогне да се олесни читањето или работата на очите. Размислете за додавање на прилагодливи светилки со сијалици со соодветна моќност на бироа, столчиња за читање, каучи и масички покрај креветите. Исто така, не се чувствувајте како да треба да се задоволите со светилка во канцелариски стил за да постигнете оптимално осветлување. Работните светла сега се достапни во исто толку стилски тела како столни и тавански светилки.

Oсветлување на кабинети

Ако вашата кујна не е доволно осветлена и нема логично место за светилка или други уреди за осветлување, размислете за додавање светла под горните кабинети. Повеќето продавници за подобрување на домот носат мали светилки за такви цели, а многу од нив може да се чуваат на едно место. Не само што осветлувањето под кабинетот обезбедува одлично осветлување за задачи за подготовка на масата, туку обезбедува и убав амбиент откако кујната ќе се исчисти и ќе се исклучи во текот на денот.

Декоративни светла

Светлата не мора да бидат ограничени на тавани или површини на маса. Ѕидните скали се одличен начин за додавање дополнително осветлување во просторот на начин што ќе изгледа декоративно или архитектонско. Тие имаат тенденција да работат најдобро во ходниците, фоајето, бањите, како и покрај шахтите и креветите. Побарајте модели со кабли во стил на приклучок за да ја направите оваа опција навистина лесна и погодна за изнајмувачите!

Decorative ceiling lights / hanging lights on dark background with copy space

Празнични светла

Конечно, не ја занемарувајте моќта на неколку празнични светла, светла во двор или фенери. Овие додатоци можат да додадат многу амбиент во просторот покрај осветлувањето. Таквите светла се најдобри во дрвјата или големите растенија, во надворешните простори, под горните кабинети, во ќошињата или аглите за читање. Ако сте се нашле во темно изнајмување, постојат начини да го направите полесно и посветло. Не двоумете се да ги промените телата што постојат или да додадете извори на светлина таму каде што навистина ви се потребни. Надземните светла, работните ламби, ѕидните огради, осветлувањето под кабинетот и празничните светилки се сите одлични опции; и не го занемарувајте искористувањето на природната светлина преку прозорците и огледалата. Со комбинирање на неколку од овие опции, можете лесно да го промените светлосниот пејзаж во вашиот дом!

Blogs
Што е Ново во Тренд

Поврзани Блогови

Регистрирај се за Билтен

Добивајте ги најновите Новости


Newsletter BG