MakDom – Истражете го Скопје – центарот на Македонија

Истражувајќи ја картата со сите познати градови кои ги красат топ листите на европските метрополи, ќе забележите дека недостига спомнувањето на еден извонреден град, градот Скопје. Сепак, оваа слика брзо се менува, бидејќи многу туристи биле сведоци на град кој е толку еклектичен и неверојатно забавен, нудејќи им на патниците и на граѓаните место каде културата, традицијата и модерното се мешаат во совршен, незаборавен спој.

Ако сакате да ја доживеете и видете цела Македонија на едно место тоа е Скопје. Градот дише во својот истакнат ритам, и  тука туристите можат да го насетат текот на културата што се раѓа од душата и традицијата на градот. Она што толку брзо паѓа во очи е веројатно сета различност што Скопје може да ја понуди. Скопје е културен калеидоскоп низ окото на секој попатен турист. Урбаниот динамичен живот, културното наследство, традицијата, мешавината од старо и ново, урбанизамот и природата е тоа што го прави Скопје незаборавна дестинација.

Многу места за посета, стари и нови; многу работи што можат да се прават, кујна по вкус, ноќен живот и урбан дневен живот за уживање, културни настани се нешта што вредат да се искусат. Откривањето на Македонија низ Скопје е незаборавно искуство.

Плоштад Македонија

И како што го опишал Евлија Челебија, Скопје во далечната 1660 година е исто како и денес: Тоа е еден убав град каде што сите главни улици се рамни, поплочени со бела калдрма.Има многу учени луѓе и големи господа. Тоа е гнездо на поети и пријатели на сиромашните. (Се сеќавате на Мајка Тереза и сиромашните во Калкута?). Жителите се посебно наклонети кон задоволствата и уживањата. Страста за животот и насладата се голем капитал на нивните вљубени срца…Скопје денес прерасна во модерен град кој изобилува со историско-културни споменици, природни реткости и нови модерни урбани населби со модерни згради, куќи, станови, вили и апартмани кои ги привлекуваат погледите на туристите.

За вљубениците во патувањето имаме неколку совети доколку сакаат да го истражат и запознаат Скопје:

Реката Вардар

1. Има долга историја, богата со обичаи и традиции

Археолошките докази покажуваат дека цивилизациите цветале во  Македонија уште во 7000 години п.н.е.

Ако сте љубител на историјата, тоа значи дека едноставно ќе ги обожавате многуте археолошки локалитети од дарданската и римската ера во Скопје, византиските цркви и манастири. Исто така, на списокот за проверка на страсниот истражувач треба да се најде и извонредното отоманско наследство на градот и „уметничките“ бруталистички структури, кои потекнуваат од југословенската ера на Македонија.

Тврдината Кале, која датира од византиските владетели од 6 век, секако треба да се најде на вашата листа на знаменитости во Скопје. Прошетка по античките ѕидини на тврдината Кале гарантира прекрасен поглед на целиот град и на реката Вардар. Тоа е секако едно од нашите омилени места.

Во меѓувреме, Старата чаршија (или Чаршија) е центар на трговијата и трговијата на градот од 12 век. Овде можете да ги посетите џамиите, археолошките локалитет, бањите и црквите во областа. Или едноставно прошетајте по продавниците, барајќи сувенири, народни носии и традиционален накит.

Во продолжение, внимавајте на Камениот мост во Скопје. Овој мост се протега крај реката Вардар и еден од најпознатите обележја на градот кој привлекува мноштво на туристи кои го регистрираат секој детаљ низ својот објектив.

Значајни личности од Македонската и Светската историја

2.Има мноштво на споменици, скулптури, фонтани и музеи вредни за посета

Интересно, Скопје е познат како „град на статуите и спомениците“. Силен земјотрес ги уништи повеќето историски споменици на градот во 1963 година (всушност, околу 80% од градот беше уништен). Околу 40 години подоцна, владата започна нов проект за „ревитализација“ на градот и креирање на нов лик на градот. Проектот „Скопје 2014“, му даде нов монументален изглед и промени со мешавина од старото и новото. Забележан низ калеидоскопот на страствените љубители на фотографијата Скопје денес изобилува со историско-културни споменици, природни реткости и нови модерни урбани населби со модерни згради, куќи, станови, вили и апартмани вредни да се забележат низ објективот.

Фонтаната Воинот на коњ-Александар Македонски, Шмизлата, Гемиџиите, Триумфалната порта, Гоце Делчев, Цар Самоил, Карпош, Филип Втори, војводите и комитите, бројните објекти и паркови ја раскажуваат историската приказна за Скопје – за копнежот за слобода, разурнувањата и издигнувањата, за спојот на минатото и сегашноста, за врската на источната филозофија на животот и западното сфаќање на реалноста.

Милениумски крст и Планината Водно

3.Планината Водно и Милениумскиот крст

Невозможно е да се пропушти планината Водно. На само 15 минути надвор од градот, доминира во хоризонтот на Скопје и ги моли оние со авантуристички дух да ја искачат и да го посетата Милениумскио крст.

Активните патници можат да следат добро обележани патеки по падините на планината Водно. Тричасовното пешачење ве води до планинарските домови и манастирите па се до врвот на планината. Алтернативно може да го искусите, живописното патување со жичарница кое ќе ве однесе до врвот, и да направите одлични слики на Милениумскиот крст (висок 66 метри, тој е еден од најголемите христијански крстови во светот) и да уживате во панорамскиот поглед на Скопје.

Македонски традиционални јадења и национална кујна

4.Одлична традиционална кујна и првокласни вина

Традиционалните македонски јадења се срдечни и вкусни, со медитерански, балтички и блискоисточни влијанија. Размислете за месо на скара, свежо овошје и зеленчук, полнети пиперки, мусака и грав печен во тенџере. Затоа локалната храна е богата и срдечна.Скопје има прекрасен избор на кафани (традиционални македонски ресторани) кои вредат да се посетат и да ги се искусат нивните менија.

Покрај прекрасната македонска храна, ќе бидете заведени од локалната винска понуда. Дали знаевте дека локалните жители во овој дел од светот одгледуваат грозје  уште од 13 век п.н.е.?

Медитеранската клима на земјата (со 270 сончеви денови годишно) во комбинација со богатиот тероар креираат идеални овошни црвени вина, меѓу нив најпознатата македонска врста, теемно-црвениот, речиси црн Вранец.

Штом ќе ви се нахранат стомакот и душата, ќе се вратите во Скопје за дополнително уживање. Овој необичен главен град изобилува со историја, вкусна традиционална кујна и невообичаени атракции за разгледување. Ако не е на вашиот радар, навистина треба да го ставите.

Згради со модерна архитекура и апартманско сместување

5.Одлични услови за живеење и ниски трошоци за престој

Ако некогаш ви требало изговор за да го посетите Скопје, сега имате повеќе причини да го сторите тоа. Имено покрај добрата храна, богатата историја, културно историските знаменитости и пријатната клима која ги привлекува туристите , мора да се истакне дека Скопје е и еден од најевтините градови во Европа што го прави одлично место за престој и живеење во Европа.  

За тие што размислуваат за подолгорочен престој или да се преселат во Скопје, треба да знаат дека се вселуваат во град и земја која е прилично европска по сите стандарди: во однос на стилот на живеење, инфраструктурата и кој било друг аспект на живеење – освен во однос на цените! Бинго го одбравте правото место!

Треба да очекувате прилично добар квалитет на живеење, добри услуги и ниски цени за основните производи.

Дополнителниот спој на трговски центри, хотели, казина и културни настани ќе го исполни вашиот распоред без разлика на должината на вашиот престој. Мноштвото на хотели, хостели и апартмани можат да ги задоволат потребите и на оние со најпрефинет вкус. Изнајмувањето станови и апартмани е исто така прилично евтино, па ако сакате да останете подолго ова е уште подобра алтернатива.

Исто така, очекувајте пријателски расположени и топли луѓе кои со задоволство ќе ви помогнат и ќе ви препорачаат евтини места.

Според истражувањата на агенциите на недвижности во Скопје можете да изнајмите стан за просечно околу 250 евра за еднособен стан (со 1 спална) или 400 евра за трособен стан  ( со 3 спални), додека цените за купување се движат околу  1.300-1.500 евра по квадратен метар за стан/апартман во центарот на градот или околу 950 евра по квадратен метар за стан/апартман надвор од центарот на градот.

Скопје е град кој никогаш не престанува да дише во урбаниот, модерниот, традиционалниот и културниот ритам. Тој е град кој нуди многу можности за сите видови посетители, и срдечно ве пречекува и ви ве кани да ја доживеет Македонија во мало со сета мешавина на култура, традиција и историја. Македонското искуство откриено низ магијата на Скопје е нешто што ќе го понесете со себе и нешто за што ќе зборувате следните години.

Blogs
Што е Ново во Тренд

Поврзани Блогови

Регистрирај се за Билтен

Добивајте ги најновите Новости


Newsletter BG